O G Ł O S Z E N I A       D U S Z P A S T E R S K I E   20.02. – 27.02.2022

  

 1.  Dzisiaj o godz. 17.30 II Nieszpory Niedzielne, na które serdecznie parafian zapraszamy.
 2. We wtorek przypada Święto Katedry św. Piotra, Apostoła. W sposób szczególny modlimy się w intencji Ojca Świętego. Już od IV wieku rzymianie obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu. Ale to święto jest przede wszystkim okazją do wyrażania czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
 3. Okres zimowy jest dla wielu polskich rodzin okresem bardzo trudnym. Szczególnie odczuwają to ludzie bezrobotni, starsi, a przede wszystkim dzieci. Nie zapominajmy o nich. Jest tyle przecież sposobów i możliwości pomocy z naszej strony. Pamiętajmy, że to jest przecież nasz obowiązek płynący z przykazania miłości bliźniego.
 4. Okazja do spowiedzi świętej zawsze przed Mszą św.
 5. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w kościele parafialnym. Rozpoczęcie o godz. 15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy wiernych. Troszczmy się o bezpieczeństwo swoje i bliźnich zakładając maseczki ochronne, zachowując między sobą odległości, dezynfekując dłonie. Od 15 grudnia w kościołach czy kaplicach, w obrzędach kultu religijnego może być zajęte 30% dostępnych miejsc siedzących i stojących (a nie jak dotychczas 50%  miejsc) z zastrzeżeniem, że do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw SARS- CoV-2. Limity te nie obowiązują na zewnątrz kościołów i kaplic; stosuje się tam jedynie zasadędystansu społecznego wynoszącego 1,5m.       
 6. «Nowenna niedziel» przed jubileuszem diecezji. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 r. biskup opolski Andrzej Czaja oficjalnie zapowiedział obchody Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej, które rozpoczną się w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma. Wykorzystując duszpastersko niedzielną Mszę św. i nabożeństwo popołudniowe (Nieszpory lub Gorzkie Żale) przez dziewięć kolejnych niedziel poprzedzających rozpoczęcie obchodów, począwszy od 13 lutego, chcemy modlitewnie przygotować się do godnego przeżycia tego czasu łaski i odważnego czerpania z jego owoców. Jest to też niezwykła okazja do budzenia nadziei i podejmowania wysiłków, aby – z szacunkiem dla przeszłości – myśleć i odważnie kreować przyszłość oraz – zawierzając ją Bożej opatrzności – pisać kolejne karty historii naszej diecezjalnej wspólnoty wierzących.
 7. We wtorek o godz. 19.00 w Domu Miłosierdzia spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Ekonomicznej w ramach spotkania synodalnego. Serdecznie zapraszam.
 8. W piątek na godz. 19.00 w kościele św. Anny spotkanie modlitewne dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 9. Nauki dla narzeczonych w nyskiej bazylice. Nyskie duszpasterstwo rodzin zaprasza na nauki  przedmałżeńskie w formie stacjonarnej. Zajęcia odbędą się w trzech seriach: (1) 7, 14, 21, 28 marca, (2) 9, 16, 23, 30 maja, (3) 6, 13, 20, 27 czerwca.  Każde ze spotkań rozpoczynające się o 19.00 potrwa około  1,5 godziny. Spotkania będą odbywały się w sali św. Jadwigi w domu parafialnym przy bazylice nyskiej.  Poprowadzą je specjaliści związani z duszpasterstwem rodzin rejonu nyskiego. Cykl nauk obejmuje 4 spotkania. Na nauki nie obowiązują wcześniejsze zapisy i są one bezpłatne. Szczegółowe informacje  na stronie internetowej www.rodzinnanysa.pl
 10. Weekendowy kurs przedmałżeński. Nyskie duszpasterstwo rodzin zaprasza na kolejną edycję weekendowego kursu przedmałżeńskiego, która odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia 2022 r. w  Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Narzeczeni, którzy pochodzą spoza terenu diecezji   opolskiej, powinni uprzednio uzyskać zgodę proboszcza przygotowującego ich do ślubu na odbycie nauk przedmałżeńskich poza diecezją zamieszkania. Koszt kursu to 250 zł (obiady, bez noclegów) lub 400 zł (pełne wyżywienie, nocleg). Zapisy na stronie internetowej www.rodzinnanysa.pl.
 11. Do nabycia najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”, dla dzieci „Mały Gość Niedzielny”, „Dzień Pański”, „Gazetka Parafialna”. Czytajmy prasę katolicką. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki parafialnej Caritas, we wtorek i piątek od godz. 17.00.
 12. Dziękuję – Bóg zapłać za troskę o czystość naszego kościoła oraz ofiary złożone na renowację ołtarzy i ambony naszego kościoła
 1. Życzymy parafianom i gościom w bieżącym tygodniu wiele Bożego błogosławieństwa!