PARAFIA I KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA I FRANCISZKA KSAWEREGO
W OTMUCHOWIE
SKRÓT INFORMACJI
Korzenie parafii św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego sięgają do wieku XIII, bowiem już wtedy istniał tu kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W roku 1386 wrocławski biskup Wacław postanowił postawić w Otmuchowie kościół kolegiacki. Nękany różnymi najazdami wojsk husyckich oraz osłabiony przez reformację, stracił na swoim prestiżu na rzecz rozwijającej się obok Nysy, do której została przeniesiona kolegiata. Dopiero w roku 1690 biskup wrocławski Franciszek Ludwik von Neuburg postanawił całkowicie zburzyć kościół, a na jego miejscu wybudować nowy, barokowy kościół. Jako wybitny mecenas sztuki, sprowadził do Otmuchowa specjalistów – malarza Karola Dankwarta, którego freski podziwiać można np. w bazylice jasnogórskiej; wiedeńskiego architekta Jana Piotra Doblera, czy wybitnego malarza Michaela Willmanna. W wystroju kościoła widać wpływy jezuickie, popularne na Dolnym Śląsku, dlatego wnętrze podobne jest do m.in. kościoła jezuitów w Nysie czy cystersów w Bardzie.
Prace przy budowie kościoła przebiegały bardzo sprawnie, dzięki wsparciu mieszkańców Otmuchowa. Budowę kościoła rozpoczęto w 1690 roku, natomiast uroczystej konsekracji ołtarza dokonano w roku 1701.
Do dzisiaj kościół przyciąga wielu turystów i pielgrzymów, którzy zachwycają się pięknem jego wystroju; także dla samych mieszkańców jest on powodem do dumy i radości.
“I uczynią Mi święty przybytek, abym mógł zamieszkać pośród was. Według zaś wzoru przybytku i według wzoru jego sprzętów, jaki ci ukażę, wszystko dokładnie wykonacie.”
Wj, 25, 1-9


